gaz

Koniec podwyżek cen gazu

Surowce

Polacy mogą odetchnąć z ulgą, w najbliższym czasie nie nastąpi diametralne podwyższenie stawek za gaz ziemny. Surowiec ten nie podrożeje, bowiem zaproponowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podwyżki, zostały uznane za całkowicie nieuzasadnione.

Podwyżkowe plany PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chciało wprowadzić podwyżki cen gazu w Polsce już od października. Wniosek dotyczący takich planów złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki jeszcze w czerwcu. Argumentowało w nim, że podwyżki cen są konieczne, ponieważ w innym przypadku przedsiębiorstwo będzie w dużej mierze dokładało do sprzedawanego gazu, zamiast na nim zarabiać. We wniosku znalazły się takie argumenty jak:
• Wzrost cen kontraktowych pozyskania gazu wysokometanowego,
• Osłabienie kursu złotego względem dolara,
• Konieczność obowiązkowego zwiększenia gazu ziemnego w zasobach PGNiG.

Urząd Regulacji Energetyki sprzeciwił się

Jeszcze do niedawna Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obstawało przy podwyższeniu cen gazu dla odbiorców. Niemniej jednak, plany podwyżek cen zostały gruntownie zbadane i ocenione przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostatecznie, urząd ten zdecydował się na niezaakceptowanie i odrzucenie tym samym wniosku PGNiG dotyczącego możliwości wprowadzenia w życie podwyżek cen gazu jeszcze w tym roku. Jego decyzja spowodowała, że do końca 2012 roku za gaz będziemy płacili dokładnie tyle samo co dotychczas.

Urząd stwierdził, że podane we wniosku PGNiG przyczyny podwyżki nie są wystarczająco przekonywujące do jej dokonania. Taryfy gazowe w związku z tym nie zmienią się. Urząd poszedł o krok dalej w swojej ocenie, mówiąc, że podwyżki zaplanowane przez PGNiG doprowadziły by do nadmiernego obciążania odbiorców wysokimi cenami gazu, a to uderza w założenia prawa energetycznego.

Straty PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczyło na to, że podwyżki cen gazu od października 2012 roku pozwolą firmie na odbudowanie swej pozycji rynkowej i na „załatanie” swoich finansów. Dziś straty firmy wynikające z niemożliwości pokrycia kosztów pozyskania gazu w obecnie obowiązującej taryfie cenowej wynoszą już 1,4 mld zł. W wyniku odrzucenia wniosku o podwyżki przez Urząd Regulacji Energetyki, można się spodziewać, że straty PGNiG jedynie wzrosną. Spółka poniosła w tym roku wysokie straty, zwłaszcza w segmencie Obrót i Magazynowanie.

PGNiG ma żal do Urzędu Regulacji Energetyki, głównie o to, że proces oceny wniosku o plany zmian taryf cenowych gazu ziemnego w Polsce trwał bardzo długo. Decyzja została wydana dopiero po 90 dniach.

Dla większości Polaków jest to jednak bardzo pozytywna informacja, ponieważ ceny za rachunki z gazowni nie wzrosną, o ile zużycie tego surowca utrzyma się na takim samym poziomie, jak dotychczas.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments