portugalia

Poszukiwania gazu ziemnego w Portugalii

Surowce Wiadomości

Wygląda na to, że firmy wydobywcze złożyły wniosek w sprawie nowych odwiertów, które chcą dokonać na terenie Portugalii w celu odnalezienia nowych złóż gazu ziemnego. Większość ekspertów widzie w tym szansą, gdyż istnieją przesłanki, że pokaźne zasoby gazu ziemnego znajdują się w centrum i na południu kraju – w pobliżu regionu turystycznego Algarve.

Rząd ma więc nie lada problem czy wydać decyzję w sprawie odwiertów, gdyż obecność gazu łupkowego także została potwierdzona, jednak w tym wypadku tylko w centrum kraju. Portugalski minister gospodarki – Alvaro Pereiry – potwierdził, że obecnie na cele wydobywcze poświęcono około 40 milionów euro – tylko na samym południu w regionach turystycznych. Eksperci twierdzą jednak, że istnieją duże szanse na to, że to właśnie w regionie Algarve znajdują się znaczne ilości tego surowca – kolejne odwierty planowane są na 2014 roki i przypuszcza się, że będą one w stanie potwierdzić ilość gazu ziemnego w Portugalii. Niektórzy politycy sugerują także, że prawdopodobnie gaz ziemny znajdujący się na południu kraju znajduje się w takiej ilości, że byłby w stanie trafić na eksport – w gruncie rzeczy dałby także pełną niezależność w sferze energetycznej. Rząd potwierdził listę na której znajdują się zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy zainteresowane wydobyciem gazu ziemnego na południu kraju w rejonie Algarve.

Dobre perspektywy wydobywcze wiąże się także z centrum kraju, a konkretnie z miastami Aljubarrota i Alcobaca, gdzie w obecnej chwili rozpoczęto już pozyskiwanie gazu łupkowego. W tym wypadku portugalski rząd również oczekuje pokaźnych złóż gazu ziemnego, które przyczynią się do poważnych inwestycji w kraju.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments