Karta kredytowa

Czy opłaca się korzystać z karty kredytowej?

Karty Kredyty

Do kont bankowych wydawane są pewne karty plastikowe, które niestety klienci bardzo często mylą. Na ogół mamy do czynienia z kartami kredytowymi i debetowymi. Oba rodzaje kart pozwalają na dokonywanie zakupów w sklepach i punkach usługowych w formie bezgotówkowej.

Różnice pomiędzy kartą kredytową a debetową

W zasadzie do każdego konta bankowego wydawana jest dziś karta debetowa, nazywana również kartą płatniczą. Pozwala ona na korzystanie bezgotówkowe z pieniędzy, które klient posiada zgromadzone na koncie bankowym. Podczas użytkowania karty debetowej nie ma niebezpieczeństwa tego, że bank będzie żądał od klienta spłacania jakichkolwiek odsetek, chyba że karta będzie pozwalała na zaciągnięcie debetu w koncie.

Z kolei, karta kredytowa jest formą kredytu. Płacąc taką kartą zaciągamy w banku zobowiązanie, które jest bardzo podobne do kredytu gotówkowego. Można dzięki temu korzystać z pieniędzy banku do pewnego limitu, ale trzeba być świadomym, że bank nie udziela kredytu całkowicie bezinteresownie.

Charakterystyka kart kredytowych

Banki wydają dla swoich klientów karty kredytowe do kont osobistych, nadając na nich określony limit wydatków. Klient jest dodatkowo informowany, że swoje zadłużenie na karcie kredytowej musi spłacić w wyznaczonym terminie, np. w ciągu 20 dni od chwili przesłania mu rozliczenia wydatków miesięcznych. W przeciwnym razie, będzie musiał spłacać wysokie odsetki od kredytu zaciągniętego na karcie kredytowej. Jeśli więc klient dokonuje płatności kartą kredytową, ale spłaca zadłużenie w odpowiednim czasie, może korzystać z darmowego kredytu bankowego. W takim przypadku korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments