Rynek pracy bezlitosny dla młodych Polaków – jest coraz gorzej

Wiadomości

Jeszcze kilka miesięcy temu większość polityków w kraju i na świecie twierdziła, że kryzys jest już prawie opanowany, że ze spokojem możemy patrzeć dalej w przyszłość. Okazuje się jednak, że nie była to prawda, a przynajmniej nie w przypadku osób młodych, którzy borykają się z problemem znalezienia odpowiedniej pracy. Rynek pracy w Polsce jest także bezlitosny dla młodych Polaków, którzy już nawet przestali oczekiwać lepszych stanowisk – brakuje nawet tych powszechnie rozumianych za gorsze.

Na końcu lipca 2014 roku w Polsce było zarejestrowanych około 1875,5 tysięcy osób. Okazało się jednak, że co szósty jest osobą młodą. Ponad 306 tysięcy osób bezrobotnych jest poniżej 25. roku życia. To bardzo złe wiadomości dla młodych osób, gdyż liczba bezrobotnych będzie stale się powiększać – nikt z nas nie wie do jakiego momentu. Jakie są jednak przyczyny wysokiego bezrobocia wśród młodych Polaków? Większość z nas myśli, że jest to spowodowane okolicznościami lub słabym wykształceniem. Okazuje się jednak, że niektórzy nie mogą otrzymać pracy ze względu na brak doświadczenia zawodowego. Mówiąc więc inaczej, mamy wiedzę, ale brakuje nam doświadczenia, by umiejętnie ją wykorzystać.

Większość pracodawców chce omijać długi okres szkoleń, który jest nie tylko kosztowny, ale z punktu widzenia firmy ledwo co utrzymującej się na rynku, niepotrzebny. Pracodawcy wolą więc przyjmować osoby, które już wiedzą coś na dany temat, które bez problemu zaczną wykonywać swoje nowe obowiązki. Osoba bez doświadczenia zawodowego praktycznie nie ma szans lub szanse te są naprawdę niewielkie, by znaleźć dobrą pracę – przynajmniej w obecnej sytuacji. Można by to przyrównać do posady kierowniczej. Czy jakikolwiek dyrektor zgodził by się powierzyć tak ważną posadę osobie bez doświadczenia, dopiero po szkole? Nie wydaje się to prawdopodobne.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments