Pentagon coraz częściej widzi w Rosji zagrożenie

Wiadomości

Działania Rosji na Ukrainie i w Europie Wschodniej stanowi zagrożenie dla USA, twierdzą amerykańscy generałowie. Generał Sił Powietrznych USA Paul Selva, któremu prezydent Barack Obama zaproponował by ten został wiceprzewodniczącym komitetu, przedstawił zagrożenia stojące przed krajem, w następującej kolejności: Rosja, Chiny, Iran, Korea Północna i wszystkie ugrupowania powstałe pod wpływem ideologii – takie jak Al-Kaida.

Podczas swojego wystąpienia (9 lipca) przed tą samą komisją z okazji zatwierdzenia na stanowisku powiedział, że ostatnie działania Moskwy na Ukrainie i w Europie Wschodniej bużą wizerunek spokojnego świata i włączają „alarm” dla wszystkich strażników pokoju, dodając, że „Rosja to największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i może być egzystencjalne zagrożenie dla USA. Na pytanie senatora Johna McCaina o tym, dlaczego wymienił organizacje terrorystyczne na samym końcu listy, Selva odpowiedział, że te nie są groźne dla Amerykanów w ich własnym kraju. Islamskie państwo nie jest jednoznaczne i z jego strony nie istnieje zagrożenie – w obecnej chwili – dla naszego kraju i narodu – powiedział. Rosja zajmuje na tej liście pierwsze miejsce, ponieważ jej siła wojskowa stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych – powiedział Selva.

Przemawiając w tym samym dniu, kiedy to kraje „szóstki” doszli do porozumienia z Iranem opowiadając się za wstrzymaniem programu nuklearnego Teheranu na co najmniej dziesięć lat, Selva stwierdził również, że w wyniku odwołania sankcji przeciwko Iranowi i uwolnienia ponad 100 miliardów dolarów na kontach, kraj ten otrzyma dodatkowe środki na finansowanie organizacji terrorystycznych – jak Hezbollahu. Nie wdając się w szczegóły, dodał, że „Stany Zjednoczone powinny mieć przygotowane kilka wariantów działań, które będzie można podjąć w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Iranu, jeśli takie wystąpią.”

W swoim wstępnym oświadczeniu McCain powiedział jednak, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju, stawiając go na pierwszym miejscu, są organizacje terrorystyczne. Następnie dążenie Iranu do uzyskania broni jądrowej, inwazja Rosji na Ukrainę, a także dalsze budowanie potęgi militarnej Chin i jej agresywne zachowania w stosunku do swoich sąsiadów. Generał Sił Powietrznych USA ma inną wizję sytuacji, ponieważ jego zdaniem, głównym zagrożeniem dla USA są ataki cybernetyczne, ponieważ równorzędny i dobrze przeprowadzony tego rodzaju atak może sparaliżować całą infrastrukturę transportową w kraju.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments