Celne hobby, czyli jak zacząć strzelać z łuku

Celne hobby, czyli jak zacząć strzelać z łuku?

Hobby poradniki

Celne hobbyef="https://www.serfin.pl/23845,celne-hobby-czyli-jak-zaczac-strzelac-z-luku/">hobby – Tradycyjne łucznictwo staje się sportem coraz bardziej popularnym. To sport, który w Polsce ma bardzo długą historię, która zaczęła się jeszcze w latach 20. XX wieku. Wielkimi propagatorami łucznictwa w owym czasie byli: kapitan Mieczysław Fularski i porucznik Apoloniusz Zarychta. Łucznictwo jest sportem bardzo popularnym w Polsce, na terenie wielu miast działają kluby, w których każdy ma szansę nauczyć się strzelać z łuku. Łucznictwem tradycyjnym interesują się szczególnie ludzie młodzi. Pojawia się jednak pytanie: jak zacząć strzelać z łuku?

Celne hobby

Zakup sprzętu

To podstawowa czynność, od której należy rozpocząć przygodę z łucznictwem tradycyjnym. Trudno jest polecić zakup konkretnego łuku, gdyż ich ceny bardzo mocno się od siebie różnią. Wszystko więc zależy od tego, jak dużą kwotę zamierzamy przeznaczyć na zakup łuku. Oprócz łuku potrzebne są także strzały. Powinny one być dobrej jakości, a co najważniejsze, muszą pasować do twardości łuku. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z łucznictwem powinny pamiętać, że strzelanie z łuku wymaga trochę siły. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest siła naciągu łuku. Źle dobrany naciąg sprawi, że po kilkudziesięciu strzałach oddanych na treningu ręce będą omdlewać z bólu. Do nauki w zupełności wystarczy łuk, którego siła naciągu wynosi około 6 kilogramów. Jeśli chodzi o strzały to do wyboru są: aluminiowe, z włókna węglowego i szklanego oraz bambusowe. Najtańsze są te bambusowe, ale nie sprawdzają się, gdy strzela się z nich przy bardzo dużej wilgotności. Pod jej wpływem wypaczają się. Strzały wykonane z aluminium lub włókna węglowego używane są w zasadzie tylko przez profesjonalnych łuczników. Dodatkowe akcesoria to rękawice lub skórka do ochrony palców, kołczan oraz naramiennik.

Celne hobbystrzelać z łuku Celne hobby?

Łucznictwo ma coraz więcej zwolenników. Można próbować samodzielnie nauczyć się strzelać z łuku, ale lepiej poszukać profesjonalnego instruktora. Samodzielne opanowanie prawidłowej pozycji ramienia, ręki napinającej cięciwę, nadgarstka i palców może zająć wiele czasu. Do tego w przypadku osób, którym zależy na tym, aby oddawać celne strzały (a na tym chyba zależy wszystkim) konieczne jest stwierdzenie, które oko jest dominujące. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planuje się oddawać strzały wyłącznie z otwartymi oczami. Skorzystanie z pomocy instruktora jest o tyle rozwiązaniem korzystnym, iż można nauczyć się strzelać nie tylko z łuku tradycyjnego, ale także z innych rodzajów łuków. Co ważne, są osoby, które mają wrodzone zdolności do strzelania z łuku, osoby te potrzebują naprawdę bardzo mało lekcji.

Łucznictwo to sport egalitarny. Strzelać mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do tego nie ma określonej górnej granicy wieku po przekroczeniu, której jest już za późno na naukę strzelania. Na zakup łuku tradycyjnego plus najbardziej podstawowych akcesoriów trzeba wydać minimum 500 złotych. Nie jest to oszałamiająco wysoka kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w strzelanie z łuku przy odpowiednich warunkach pogodowych można bawić się przez 12 miesięcy w roku.

Bron.pl specjalistyczny sklep dla łuczników i nie tylko.


 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments