5 głównych zagrożeń jakie niesie ze sobą smog

5 głównych zagrożeń jakie niesie ze sobą smog

poradniki Uroda i zdrowie Wiadomości

Smog to niewidzialny morderca, który każdego dnia powoli zabija cywilizację zatruwając nasze powietrze. Paradoksalnie przyczyniamy się do tego sami, choć nie bez znaczenia są także naturalne zjawiska atmosferyczne takie jak brak wiatru i występowanie mgły. Pył zawieszony występujący w powietrzu może wywołać bardzo niebezpieczne konsekwencje natury zdrowotnej. Jakie główne zagrożenia niesie ze sobą tytułowy smog? Oto one.

 

Choroby układu oddechowego.

Cząsteczki zawarte w smogu są niewidoczne gołym okiem. Wchłaniają się do naszego organizmu poprzez gardło oraz nos. Paradoksalnie to te najdrobniejsze cząsteczki zwane PM 2.5 są znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż mogą spowodować wiele groźnych chorób układu oddechowego. Cząsteczki nieco większe – PM10 są stosunkowe proste do wydalenia poprzez kichnięcie, tudzież kaszel. O jakich wspomnianych chorobach mowa? Zaliczamy do nich przede wszystkim astmę oskrzelową, zapalenie płuc, a nawet przewlekłe ich choroby. Na przypadłości układu oddechowego narażone są szczególnie dzieci w wieku 6-8 lat, bowiem wówczas ich płuca rozwijają się najintensywniej. Smog może przyczynić się do ich upośledzenia w wieku późniejszym, a w konsekwencji chorób, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Zagrożenie zdrowia dzieci.

Wspominaliśmy o grupie szczególnie narażonej, czyli dzieciach. Okazuje się, że nie tylko choroby układu oddechowego mogą im przysporzyć nie lada problemów, ale także inne – równie groźne przypadłości. Przykładem i zarazem ciekawostką są ostatnie badania naukowe z których wynika, iż dzieci matek oddychających zanieczyszczonym powietrzem znacznie gorzej radzą sobie w szkole. Mają kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją, a nawet stany depresyjne. W związku z tym warto zadbać o czyste powietrze we własnych czterech kątach. Doskonałą metodą jest zastosowanie oczyszczacza powietrza, który działa na zasadzie filtra. Jedną z najlepszych ofert na współczesnym rynku są oczyszczacze marki Sharp cechujące się wysoką efektywnością pracy. Warto myśleć nie tylko o sobie, ale także o przyszłości naszych pociech.

Depresja prowadząca do samobójstwa.

Depresja dotyka coraz więcej osób, a statystki w tej kwestii bywają bezlitosne – procent osób zmagających się z depresją od wielu lat konsekwentnie wzrasta. Przyczyn jest wiele – stres spowodowany pędem życia, praca, szkoła, a także uwarunkowania genetyczne. Niewielu jednak wie, iż przyczyną depresji, która może doprowadzić nawet do samobójstwa jest tytułowy smog. Eksperci potwierdzają, iż wysokie zanieczyszczenie powietrza sprzyja złemu samopoczuciu, co może doprowadzić do depresji. Skutkiem są także przestępstwa na tle przemocy fizycznej. Z badań wynika, iż w Krakowie, które uchodzi za najbardziej zanieczyszczone przez pył zawieszony polskie miasto rocznie śmierć ponosi około 300 osób.

Choroby układu krążenia.

Smog wywołuje także niebezpieczne konsekwencje zdrowotne związane z chorobami układu krążenia. Do najczęściej występujących chorób zaliczamy nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę.

Groźny nowotwór.

Skład smogu w wielu aspektach przypomina szkodliwy dym papierosowy. Zarówno smog, jak i dym posiadają wiele wspólnych substancji, które przedostając się do układu oddechowego mogą nie tylko spowodować choroby takie jak zapalenie płuc, tudzież oskrzeli, ale mogą także doprowadzić do nowotworu. Rak płuc jest jedną z najbardziej śmiercionośnych odmian, dlatego warto zadbać o czyste powietrze i cieszyć się pełnią zdrowia.

Przy współpracy z goodair.pl.

 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments