Jak wybrać księgową? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać księgową? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Warto przeczytać

Zakładając własną działalność gospodarczą jednym z najważniejszych wyborów jest nawiązanie współpracy z właściwą księgową. Prowadząc swoją firmę trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym, obliczać podatki, składać deklaracje itd. Pomoc księgowej w tych sprawach jest wręcz nieoceniona.

Decydując się na usługi księgowe, najczęściej każdy kieruje się przystępnymi cenami oraz jakością świadczonych usług. Zawsze przedsiębiorca odpowiada za większość przewinień dokonanych przez księgową, więc dodatkowo musi to być zaufana oraz doświadczona osoba.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając księgową?

Pomoc w założeniu firmy

Istotną kwestią dla początkującego pracodawcy jest zatrudnienie księgowej, która pomoże we wszystkim, od początku, w tym od samego założenia danej firmy. Należy wcześniej zapoznać się czy dane biuru rachunkowe uwzględnia takie usługi i czy ma ku temu określone swoje warunki, dlatego że niektóre mogą to wykonać za darmo. Doświadczona księgowa jest w stanie samodzielnie założyć firmę dla kogoś, a co ważne – bez jej udziału. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie o przekazaniu jej pełnomocnictwa załatwiając wszelkie formalności urzędowe.

Doświadczenie personelu

Każdą działalność w zależności od jej branży prowadzi się w inny sposób. Księgowa musi znać się na swojej pracy i przede wszystkim być samodzielna, ponieważ po to jest zatrudniana, aby pomóc pracodawcy. Nie może zawracać mu głowy zbyt błahymi sprawami. Warto zwrócić uwagę na jej poprzednie stanowiska i ilość przepracowanych lat w zawodzie. Odpowiednia księgowa musi mieć doświadczenie oraz właściwe uprawnienia.

Polecenie księgowej

Zaleca się, aby skorzystać z biura księgowego, które zostało już wcześniej sprawdzone oraz polecone przez znajomych. Warto mieć tę informację z zaufanego źródła. Dzięki temu można posiadać szerszą wiedzę na temat danej kandydatki, czy jest ona godna polecenia i jak wywiązywała się z obowiązków zawodowych.

Kontakt z księgową obsługą

Kontakt to podstawa właściwej współpracy. Ułatwia go posiadanie numeru telefonu jak również adresu e-mailowego. Księgowa powinna być dostępna pod telefonem praktycznie o każdej porze, a na wiadomości powinna również odpisywać na bieżąco. Z taka osobą nie trzeba spotykać się osobiście, ale niektóre ważne i nowe tematy wymagają spotkania w cztery oczy, ponieważ lepiej ustala się wszelkie szczegóły, szczególnie w momencie dopiero rozpoczynania prowadzenia działalności. Idealnym rozwiązaniem jest jeśli księgowa znajduje się niedaleko pracodawcy. Przez telefon może umknąć wiele innych rzeczy.

Ustalona ilość limitów faktur

Niektóre biura rachunkowe maja odgórnie określoną ilość przyjmowanych faktur, a za przekroczenie tej liczby pobierają opłaty. Warto wcześniej oszacować ile faktur generuje się miesięcznie, aby ułatwić sobie dokonanie wyboru, dzięki czemu można uniknąć ewentualnego rozczarowanie związanego z dodatkowymi jeszcze opłatami.

Ubezpieczenie biura rachunkowego

Nawet w obecnych czasach zdarzają się biura rachunkowe korzystające z polisy OC w nieodpowiednim zakresie. Przykładowo firmy oferują pomoc w usługach księgowych posiadając tylko podstawowe ubezpieczenie OC, a w między czasie wykonują czynności, które nie są już objęte ochroną jak np. kalkulacja wynagrodzeń. Problemy z rachunkowością mogą przyczynić się do dodatkowych problemów z egzekwowaniem odszkodowania od danego biura, z którym współpracuje się.

Artykuł powstał przy współpracy z intaxo.pl – nowoczesnym biurem księgowym

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments