c by ZUS

Początkujący przedsiębiorca zapłaci więcej składki ZUS

Firma Ubezpieczenia

Dotychczas młody przedsiębiorca, zakładający swoją pierwszą działalność gospodarczą, mógł liczyć na duże ulgi w koniecznych płatnościach. Płacił między innymi niższą składkę na ubezpieczenie społeczne. Od stycznia 2012 roku stawka ta wzrośnie, co oznacza większe obciążenie finansowe po stronie młodych osób prowadzących własne firmy.

Ulga dla młodej firmy

Każda osoba fizyczna, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub prowadzi ją w okresie pierwszych 24 miesięcy, ma przywilej skorzystania z niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Są one wyliczane od podstawy wymiaru, która wynosi co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość składki

Podwyżka składki do ZUS związana jest z podniesieniem od nowego roku minimalnego wynagrodzenia za pracę. W roku bieżącym wynosiło ono 1386 zł brutto miesięcznie, a w 2012 roku będzie to równo 1500 zł brutto miesięcznie. Młodzi przedsiębiorcy zapłacą więc składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy wynoszącej 450 zł, a nie jak dotychczas od kwoty 415,80 zł.

Jednocześnie, wraz ze wzrostem wymienionej składki, wzrosną również składki na ubezpieczenia:
Emerytalne – 87,84 zł,
Rentowe – 27 zł,
Chorobowe – 11,03 zł,
Wypadkowe – 7,52 zł.

W nowym roku młody przedsiębiorca wraz z nieobowiązkową składką chorobową, poniesie koszty prowadzenia działalności względem ZUS rzędu 133,39 zł. Jeśli nie zdecyduje się na płacenie składki chorobowej, roczne obciążenie wyniesie 122,36 zł.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o