Pieniądze

Które fundusze dały zarobić w lutym?

Fundusze inwestycyjne Wiadomości

Zakończył się miesiąc luty, przez co warto przejrzeć wyniki obecnych na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Pomimo kryzysu wiele z nich zanotowało bardzo przyzwoite stopy zwrotu z inwestycji.

Łatwo zauważyć, że najwyższe stopy zwrotu w zeszłym miesiącu przyniosły fundusze akcji małych i średnich spółek – głównie polskich. Dały one średnio zarobić w ciągu zaledwie jednego miesiąca aż 7,22%. To sporo, biorąc pod uwagę, że wiele banków nie oferuje tyle nawet w skali roku na lokacie. Najlepszy w tym segmencie rynku okazał się fundusz KBC Akcji Małych Spółek, który dał zarobić swoim inwestorom prawie 11%. Dużo gorzej idzie obecnie funduszom akcji dużych spółek. Ich średni zysk za luty to raptem 2,9%. To spory spadek względem aż 8,5% jeszcze w styczniu tego roku. Co ciekawe – słabo wypadły fundusze inwestycyjne oferujące niskie ryzyko inwestycyjne w zamian za mały, ale pewny zysk. Większość z nich zarobiła w ciągu lutego zaledwie 2,8%. Średni zysk funduszy mieszanych w ubiegłym miesiącu to 1,84%, a funduszy stabilnego wzrostu – 1,76%. Z wyników jasno więc wynika, że najlepiej jest zaryzykować nawet w czasach kryzysu i ulokować gotówkę na giełdzie lub przynajmniej poprzez TFI, które oferuje fundusze lokujące głównie agresywnie w udziały spółek na polskim parkiecie. Wiele z nich jest sporo przecenionych co pozwala właśnie teraz korzystnie ulokować większe oszczędności.

Pamiętajmy jednak o tym, że ryzyko nie zawsze się opłaca. Jeśli więc kusi nas zainwestować wszystkich oszczędności w jednym TFI, to lepiej tego nie robić – dla własnego bezpieczeństwa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments