Analiza finansowa

Ile kosztuje zakup mieszkania?

Finanse osobiste

Wiele osób myślących nad zakupem własnej nieruchomości nie wie, że oficjalna cena mieszkania to nie jedyny koszt transakcji kupna-sprzedaży. Dochodzi do tego szereg dodatkowych opłat – między innymi podatki, taksy notarialne itd. Warto mieć to na uwadze prognozując np. jaka kwota kredytu będzie nam niezbędna do sfinalizowania transakcji.

Dodatkowe koszty okołozakupowe to:

  • taksa notarialna – czyli opłata za sporządzenie stosownej umowy przez notariusza, księgi wieczystej oraz zmianę właściciela; przeważnie oscyluje ona w granicach 3% wartości nieruchomości; warto pamiętać jednak o tym, że do taksy trzeba doliczyć osobno 23% VAT;
  • podatek od nieruchomości – którego wysokość to 2% wartości nieruchomości;
  • wycena nieruchomości –  kwota tej czynności ustalona jest ustawą na nie więcej niż 200 złotych.

Zarówno przy zakupie za gotówkę, jak i na kredyt warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe opłaty. Nierzadko może do nich dojść np. opłata za przygotowanie wniosku kredytowego w banku czy prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego. Warto zapytać o dokładne koszty finansowania w danym banku, by w przypadku ewentualnego kredytu na lata nie być zaskoczonym dodatkowymi wydatkami.

Nie pozostaje więc nic innego, jak wziąć kalkulator w dłoń i obliczyć, ile tak naprawdę będziemy musieli dołożyć do oficjalnej ceny zakupu. Może to być całkiem sporo, bo przy mieszkaniu kupowanym nawet za gotówkę o wartości np. 500 000 złotych opłaty okołozakupowe mogą oscylować w granicach 30 000 złotych. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
11 lat temu

Nie tylko dostepnosc sie liczy, takze wazna jest zdolnosc kredytowa. Roznice miedzy ofertami bywaja spore, mi najlepsza oferta wyszla w Getin