pole uprawne

Przyszłe emerytury niepokoją rolników

Emerytura Wiadomości

Wygląda na to że projekt ustawy emerytalnej sprzyja niezadowoleniu narodu w całej mierze. Faktem jest że nikomu nie chce się pracować aż taki kawał czasu, szczególnie że otrzymywane emerytury będą i tak zbyt niskie. W kolejnych latach wydaje się realne że wiek emerytalny znowu zostanie podwyższony, jednak jak na razie mało kto o tym mówi. Najbardziej wydają się być zaniepokojeni pracownicy fizyczni, gdyż nie wyobrażają sobie pracować do 67 roku życia. Do nich z pewnością zaliczają się rolnicy, których martwią rozwiązania zawarte w projekcie ustawy emerytalnej. Rolnicy są zdania że nie uwzględniają one specyficznej pracy w rolnictwie – potwierdził Władysław Serafin (prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych).

Podczas trwającej konferencji Serafin zasugerował że praca rolnika jest dość szczególna, dlatego zdaniem ekspertów rząd musi znaleźć dla nich szczególne rozwiązanie licząc się z niezadowoleniem innych stanowisk pracowniczych. Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych przyznał także że rozwiązania emerytalne są zawarte na okres dziesiątek lat, dlatego warto było by przesunąć dotychczasowe rozwiązania dla rolników do roku 2017. Rząd jednak przyjął projekt ustawy (w piątek) w którym zawarto informacje o zmianie systemu emerytur dla mundurowych – będą przechodzić później na emeryturę – oraz podniesienie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn do 67 roku życia. Nie zawarto więc żadnych szczególnych informacji na temat rolnictwa, co oznacza że będą traktowani na zasadach ogólnych. Obecnie na emeryturę z KRUS mogą przechodzić 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni, choć w przypadku opłacania składek przez 30 lat, przysługuje im prawo do wcześniejszej emerytury odejmując im 5 lat. W nowym systemie założenie pracy rolniczej 65-67 latek, będzie mógł przekazać gospodarstwo 40-50 latkowi. Warto jednak rozważyć emeryturę ratalną, która da możliwość przejścia na nią wcześniej rolnikom, którzy uznają że zakończyli już pracę, oddając pracę następcy lub do zasobu Skarbu Państwa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
luca
11 lat temu

Nie od dzis wiadomo ze trzeba bedzie samodzielnie oszczedzac, czym szybciej tym lepiej. Ja ulozylem sobie w tym celu plan z openfinance