Fundamentalne czynniki kształtujące kursy walut

Giełda

Wśród najważniejszych czynników decydujących o kursach walut można wyróżnić czynniki natury makroekonomicznej i mikroekonomicznej. Fundamentalne znaczenie w kształtowaniu wartości pieniądza ma tempo rozwoju gospodarki, poziom inflacji oraz wysokość stóp procentowych.

Kiedy organy państwowe danego kraju decydują się na obniżkę kursu swojej waluty w stosunku do innych walut mówimy o dewaluacji pieniądza. Natomiast działania związane z obroną kursu krajowej waluty często obejmują operacje przeciwną, a mianowicie podwyżkę kursu waluty krajowej czyli rewaluację waluty.

Kurs walut podlega zmianom w czasie. Tempo wzrostu gospodarki ma tutaj zasadnicze znaczenie. Jest ono określane między innymi przez PKB (przyrost krajowy brutto) i poziom inflacji. PKB to wskaźnik pokazujący kondycję gospodarki danego kraju. Wskazuje on, ile produktów finalnych oraz usług wytwarzają obywatele danego kraju w danym czasie (najczęściej w przeciągu. jednego roku). Rosnący PKB to znak, że gospodarka się rozwija, co ma wpływ na wzmacnianie krajowej waluty. Natomiast inflacja, chociaż wypatrywana z utęsknieniem przez wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w walucie obcej, może doprowadzić do wzrostu stóp procentowych, co w efekcie spowoduje wzrost odsetek do spłaty. Realne stopy procentowe to czynnik o fundamentalnym wpływie na kurs walut. Niskie stopy procentowe korzystnie wpływają na wzrost gospodarki. Tani kapitał zwiększa popyt na kredyty, a w konsekwencji prowadzi do zwiększenia inwestycji i konsumpcji. Natomiast wysokie stopy procentowe to zachęta do oszczędzania. Drogi pieniądz ( a kurs waluty to nic innego jak wartość pieniądza wyrażona w innej walucie) oznacza również drogie kredyty.

Systematyczne śledzenie kursów najważniejszych światowych walut pozwala wyciągać wnioski na temat sytuacji politycznej i gospodarczej na świecie. Dzięki temu inwestorzy mogą efektywniej wymieniać waluty i dokonywać trafniejszych inwestycji biznesowych. Wiedza o aktualnych kursach walut dostępna jest między innymi na stronach internetowych banków i innych instytucji finansowych, często wraz z prognozami kursów przyszłych, chociaż wielu doświadczonych specjalistów próby przewidywania zmian kursowych porównuje do wróżenia z fusów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments