Peer to peer landing

Peer to peer landing – przyszłość oszczędzania?

Inwestycje alternatywne Oszczędności i inwestycje

landing-przyszlosc-oszczedzania/">Peer to peer landing – Czasy bankowych lokat oprocentowanych na kilkanaście procent mamy już dawno za sobą. Inwestycje w fundusze inwestycyjne przy niepewnej koniunkturze nie są zbyt pewne. Lokata w lokal do wynajęcia wymaga dużych nakładów. Jak więc przeciętny Kowalski może względnie bezpiecznie i korzystnie ulokować swoje oszczędności?

Peer to peer landing

Odpowiedzią na potrzeby drobnych i średnich inwestorów może być dynamicznie rozwijający się rynek pożyczek pozabankowych – tak zwanych „chwilówek” oraz tych bardziej zbliżonych do produktów bankowych i udzielanych nawet na kilka lat. Ponieważ firmy je udzielające mogą dysponować jedynie środkami do wysokości swojego kapitału zakładowego, wraz z dobrą koniunkturą poszukują dodatkowych form finansowania. Wszystko po to, by móc udzielić jeszcze więcej pożyczek. Jest to na tyle zyskowny biznes, że koszt pozyskania dodatkowych środków oprocentowanych na kilkanaście procent w skali roku nie jest najmniejszym nawet problemem. Tu właśnie dochodzimy do istoty inwestycji w pożyczki p2p, która polega na pożyczaniu pieniędzy firmom pożyczkowym.

Z formalnego punktu widzenia inwestor odkupuje pożyczkę stając się stroną dla pożyczkobiorcy. Wszystko odbywa się za pomocą platformy internetowej, która tworzy spójny ekosystem dla inwestorów, pełni też niejednokrotnie funkcję gwaranta. W częstych przecież sytuacjach braku spłaty pożyczki pozwala to inwestorowi spać spokojnie – i tak otrzyma on należną kwotę. Zysk uzyskany z inwestycji podlega oczywiście opodatkowaniu, jednak i tutaj niektóre platformy wychodzą na przeciw, tworząc specjalne zestawienia na cele podatkowe.

Ogromną zaletą platform inwestycyjnych p2p jest bardzo niska bariera wejścia – zainwestować możemy nawet 10 Euro. Nie ponosimy też żadnych kosztów związanych z opłatami manipulacyjnymi czy obsługą inwestycji. Dzięki przejrzystemu panelowi mamy pełną informację o aktualnej sytuacji, liczbie inwestycji, bieżącym zysku i wielu innych czynnikach. W razie pytań do naszej dyspozycji pozostaje support, na niektórych platformach jest on polskojęzyczny. Inwestorzy docenią z pewnością fakt, że środki mogą być ulokowane zarówno na kilka dni, jak i kilka lat, co umożliwia dywersyfikacja dostępnych ofert – są to zarówno typowe pożyczki „do pierwszego”, jak i na przykład kredyty dla mikroprzedsiębiorstw udzielone pod zastaw samochodu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ekosystemów inwestycji w pożyczki, najbardziej znane to Mintos, Bondora, Twino i ViaInvest. Co ciekawe wszystkie mają siedzibę w krajach nadbałtyckich: na Łotwie i w Estonii. Jednak bez problemu znajdziemy również inne oferty, w tym na przykład brytyjskiego Fast Invest. W zależności od danej platformy inwestować możemy złotówki lub Euro, które wpłacamy na konto należące do danej firmy. Dobrze, gdy jest ono prowadzone w polskim banku, gdyż nie ponosimy wtedy kosztu przelewu zagranicznego.

Aby inwestycje w pożyczki były maksymalnie bezpieczne, należy zachować czujność i dokładnie sprawdzać informacje, jakie znajdujemy w internecie odnośnie platform inwestycyjnych i samych firm pożyczkowych. Pamiętajmy o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego zarówno względem różnych firm pożyczkowych, jak i samych pożyczkobiorców. Jeżeli chcemy zainwestować większe pieniądze, warto zastanowić się nad wyborem więcej niż jednej platformy inwestycyjnej. Inwestowanie zawsze wiązało się z ryzykiem, jedyne pytanie na które należy sobie odpowiedzieć to czy potencjalny zysk przewyższa podjęte ryzyko. W tym kontekście oferta inwestycyjna w pożyczki może być bardzo obiecująca.

Artykuł : landing-przyszlosc-oszczedzania/">Peer to peer landing – powstał we współpracy z Brave Beaver

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacki_chan
jacki_chan
4 lat temu
daj ocenę :
     

Mintos to jedna z najsensowniejszych platform moim zdaniem, cały czas się rozwija i ma bardzo dużo pożyczek w ofercie. Chociaż niestety ostatnio są nieco gorzej oprocentowane, niż parę miesięcy temu.