Peer to peer landing

Peer to peer landing – przyszłość oszczędzania?

Inwestycje alternatywne Oszczędności i inwestycje

Peer to peer landing – Czasy bankowych lokat oprocentowanych na kilkanaście procent mamy już dawno za sobą. Inwestycje w fundusze inwestycyjne przy niepewnej koniunkturze nie są zbyt pewne. Lokata w lokal do wynajęcia wymaga dużych nakładów. Jak więc przeciętny Kowalski może względnie bezpiecznie i korzystnie ulokować swoje oszczędności?

Peer to peer landing

Odpowiedzią na potrzeby drobnych i średnich inwestorów może być dynamicznie rozwijający się rynek pożyczek pozabankowych – tak zwanych „chwilówek” oraz tych bardziej zbliżonych do produktów bankowych i udzielanych nawet na kilka lat. Ponieważ firmy je udzielające mogą dysponować jedynie środkami do wysokości swojego kapitału zakładowego, wraz z dobrą koniunkturą poszukują dodatkowych form finansowania. Wszystko po to, by móc udzielić jeszcze więcej pożyczek. Jest to na tyle zyskowny biznes, że koszt pozyskania dodatkowych środków oprocentowanych na kilkanaście procent w skali roku nie jest najmniejszym nawet problemem. Tu właśnie dochodzimy do istoty inwestycji w pożyczki p2p, która polega na pożyczaniu pieniędzy firmom pożyczkowym.

Z formalnego punktu widzenia inwestor odkupuje pożyczkę stając się stroną dla pożyczkobiorcy. Wszystko odbywa się za pomocą platformy internetowej, która tworzy spójny ekosystem dla inwestorów, pełni też niejednokrotnie funkcję gwaranta. W częstych przecież sytuacjach braku spłaty pożyczki pozwala to inwestorowi spać spokojnie – i tak otrzyma on należną kwotę. Zysk uzyskany z inwestycji podlega oczywiście opodatkowaniu, jednak i tutaj niektóre platformy wychodzą na przeciw, tworząc specjalne zestawienia na cele podatkowe.

Ogromną zaletą platform inwestycyjnych p2p jest bardzo niska bariera wejścia – zainwestować możemy nawet 10 Euro. Nie ponosimy też żadnych kosztów związanych z opłatami manipulacyjnymi czy obsługą inwestycji. Dzięki przejrzystemu panelowi mamy pełną informację o aktualnej sytuacji, liczbie inwestycji, bieżącym zysku i wielu innych czynnikach. W razie pytań do naszej dyspozycji pozostaje support, na niektórych platformach jest on polskojęzyczny. Inwestorzy docenią z pewnością fakt, że środki mogą być ulokowane zarówno na kilka dni, jak i kilka lat, co umożliwia dywersyfikacja dostępnych ofert – są to zarówno typowe pożyczki „do pierwszego”, jak i na przykład kredyty dla mikroprzedsiębiorstw udzielone pod zastaw samochodu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ekosystemów inwestycji w pożyczki, najbardziej znane to Mintos, Bondora, Twino i ViaInvest. Co ciekawe wszystkie mają siedzibę w krajach nadbałtyckich: na Łotwie i w Estonii. Jednak bez problemu znajdziemy również inne oferty, w tym na przykład brytyjskiego Fast Invest. W zależności od danej platformy inwestować możemy złotówki lub Euro, które wpłacamy na konto należące do danej firmy. Dobrze, gdy jest ono prowadzone w polskim banku, gdyż nie ponosimy wtedy kosztu przelewu zagranicznego.

Aby inwestycje w pożyczki były maksymalnie bezpieczne, należy zachować czujność i dokładnie sprawdzać informacje, jakie znajdujemy w internecie odnośnie platform inwestycyjnych i samych firm pożyczkowych. Pamiętajmy o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego zarówno względem różnych firm pożyczkowych, jak i samych pożyczkobiorców. Jeżeli chcemy zainwestować większe pieniądze, warto zastanowić się nad wyborem więcej niż jednej platformy inwestycyjnej. Inwestowanie zawsze wiązałInwestowaniekiem, jedyne pytanie na które należy sobie odpowiedzieć to czy potencjalny zysk przewyższa podjęte ryzyko. W tym kontekście oferta inwestycyjna w pożyczki może być bardzo obiecująca.

Artykuł : Peer to peer landing – powstał we współpracy z Brave Beaver

 

daj ocenę (5 / 1)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jacki_chan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacki_chan
Gość
jacki_chan
daj ocenę :
     

Mintos to jedna z najsensowniejszych platform moim zdaniem, cały czas się rozwija i ma bardzo dużo pożyczek w ofercie. Chociaż niestety ostatnio są nieco gorzej oprocentowane, niż parę miesięcy temu.