Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być straszna, czyli krótko o sztuce autoprezentacji podczas rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być straszna, czyli krótko o sztuce autoprezentacji podczas rekrutacji

Warto przeczytać

Każdy z nas, kto kiedykolwiek miał styczność z rekrutacją z pewnością zna te dwa uczucia – radości, gdy nasza aplikacja zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy, oraz stresu – kiedy uświadomimy sobie, że przed nami rozmowa, która często jest naszym być albo nie być. Jak nie dać się zwariować i podejść do rozmowy rekrutacyjnej z podniesioną głową? Takich poradników jest mnóstwo, jednak my postanowiliśmy wyodrębnić pięć podstawowych zasad, dzięki którym można spojrzeć na rozmowy kwalifikacyjne łaskawym okiem.

 

  1. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś

Chcesz pokazać się od tej najlepszej strony to jasne. Problem w tym, że bardzo często przez to zaczynasz udawać kogoś kim nie jesteś. Niestety takie zachowanie działa na Twoją niekorzyść. Bycie sobą ułatwi Ci rozmowę, dzięki czemu budowanie spójnego wizerunku nie będzie niczym trudnym.

 

  1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Źle wypasowana koszula, plamka na spodniach czy za mały krawat sprawi, że nie będziesz odpowiednio skupiony. Osoba, która będzie z Tobą rozmawiać nie da po sobie poznać, że zauważyła te niedociągnięcia, ale nie umknie to jej uwadze. Pamiętaj, że pierwszego wrażenia nie da się zrobić dwa razy. Odpowiedni i schludny ubiór to postawa.

 

  1. Trzymaj emocje na wodzy.

Rozmowa kwalifikacyjna powoduje ogromny stres, który różnie może się objawiać. Przesada gestykulacja, tupanie czy trzęsące się ręce będzie utrudnieniem. Postaraj się, żeby stres nie zawładnął Tobą. Jeśli większe poczucie pewności doda Ci wcześniejsze przećwiczenie rozmowy z przyszłym pracodawcą, poproś kogoś bliskiego o aranżacje takiej scenki. Doda Ci to pewności siebie i pozwoli opanować stres.

 

  1. Konkretne informacje.

W swoich wypowiedziach skup się na konkretnych informacjach i odrób zadanie domowe. Przejrzyj stronę potencjalnego pracodawcy, zapoznaj się z prowadzonymi przez niego działaniami, aktualnościami i wszystkim innym, co jest dla Ciebie interesujące, a może dodatkowo zaplusować. Na pytania odpowiadaj krótko, ale treściwie. Długie monologi, które dodatkowo będą schodzić z tematu nie mogą Ci w zdobyciu nowej pracy. Przez takie wypowiedzi osoba prowadząca rekrutację może bardzo szybko przestać nas słuchać, co zdecydowanie nie przekłada się na sukces żadnych spotkań, a zgłasza tych rekrutacyjnych.

 

  1. Kontakt wzrokowy i komunikacja niewerbalna

Patrzenie na ścianę, spuszczona głowa, wzrok utkwiony w przestrzeni powoduje, że odbiór naszej postawy jest bardzo negatywny. Nasz rozmówca będzie miał wrażenie, że kandydat nie jest myślami, a ciałem na rozmowie. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, przyjazny wyraz twarzy spowoduje, że będziemy odbierani jako osoby pewne siebie i ułatwi rozmowę rekrutacyjną.

 

Możesz być pewny, że jeśli zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną, to Twoje kompetencje są odpowiednie. Wszystkie zaświadczenia, umiejętności, szkolenia sprzedażowe odpowiadają Twojemu potencjalnemu pracodawcy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać z siebie maksimum na rozmowie, w czym może pomóc Ci przestrzeganie tych zasad. A co z błędami? Każdy je popełnia – trzeba tylko umiejętnie wyciągać z nich wnioski. Jeżeli jesteś ciekaw, które z nich są najczęstsze, to na blogu Sellwise znajdziesz więcej na ten temat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments