Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Artykuł Miesiąca

Wielu przedsiębiorców decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu. Dzieje się tak najczęściej, choć nie tylko, w przypadku małych przedsiębiorstw. Biuro rachunkowe zatrudnia profesjonalnych księgowych, dzięki którym nie musimy martwić się o kwestie księgowo-podatkowe w naszej firmie. Tymczasem cennik usług księgowych jest bardzo różny. Przedstawiamy przykładowe ceny, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy.

Od czego zależy cena?

Cennik usług księgowych zależy przede wszystkim od zakresu prac, jaki ma wykonać co miesiąc księgowa. W przypadku najtańszych pakietów zwykle comiesięczny zakres usług jest niewielki, natomiast za każde dodatkowe czynności, takie jak złożenie zeznania rocznego lub sporządzenie sprawozdania finansowego przedsiębiorca będzie musiał dopłacić.

Często wybierając dodatkowe usługi, jakie oferuje biuro rachunkowe, możemy liczyć na różnego typu zniżki. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której powierzamy biuru rachunkowemu sprawy kadrowo-płacowe bądź doradztwo podatkowe. Cena usług księgowych zależeć też będzie od miejscowości, w której położone jest biuro. W mniejszych miastach z pewnością zapłacimy mniej, natomiast najwięcej będą kosztować usługi stołecznych biur rachunkowych.

Prowadzenie małej księgowości

W przypadku księgowości uproszczonej ceny usług są znacznie niższe. Wynika to z mniejszego nakładu pracy księgowego, który konieczny jest do zamknięcia miesiąca i złożenia deklaracji podatkowej. W większości biur ceny dla księgowości uproszczonej zaczynają się już od 50 do 70 zł. Niemniej jednak w takim przypadku przedsiębiorca może dostarczyć jedynie ograniczoną liczbę dokumentów – zwykle do 20-30. Jeżeli zaś w danym miesiąc będzie miał więcej faktur do zaksięgowania, będzie musiał nieco dopłacić.

Prowadzenie małej księgowości często połączone jest z rozliczeniem z ZUS właściciela firmy. Wtedy też zapłaci on nieco więcej, bo w okolicach 100 zł. Pamiętajmy jednak, że jeśli w firmie mamy do czynienia z większą ilością dokumentów, ceny będą oscylowały w okolicach 200, a nawet 300 zł.

Prowadzenie pełnej księgowości

Pełne księgi wymagają znacznego nakładu pracy, przez co ich prowadzenie kosztuje nieco więcej. Czasami jednak ceny mogą pokrywać się z cenami prowadzenia księgowości uproszczonej, gdy liczba dokumentów na pełnych księgach jest niewielka. Wtedy też biura rachunkowe proponują prowadzenie pełnych ksiąg za nawet 200-300 zł miesięcznie. Jest to naprawdę niewiele w stosunku do sytuacji, gdy firma działa na pełnych obrotach – wtedy zwykle możemy spodziewać się faktury opiewającej na nawet kilka tysięcy złotych.

Prężnie działające spółki akcyjne zapłacą nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, jednak liczba operacji do wykonania w miesiącu jest tam naprawdę spora. Warto pamiętać, że każde biuro rachunkowe podchodzi do klienta indywidualnie – owszem, podane są zwykle ceny minimalne, jednak każda firma jest nieco inna, zatem inna też będzie jej księgowość. Należy zatem umówić się na konsultację do konkretnego biura rachunkowego, aby otrzymać ofertę.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z dobraksiegowa.info
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments